Praca na etacie a mikrorachunek

Mikrorachunek jest nowością, która funkcjonuje od 2020 roku. Fiskus chwali się nietuzinkowym rozwiązaniem, skupiającym w jednym miejscu możliwość gromadzenia należności […]

Mikrorachunek jest nowością, która funkcjonuje od 2020 roku. Fiskus chwali się nietuzinkowym rozwiązaniem, skupiającym w jednym miejscu możliwość gromadzenia należności z tytułu PIT, CIT oraz VAT. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ wszystkie zobowiązania trafiają na jedno konto. Dzięki temu przedsiębiorcy nie powinni popełniać błędów, które zapewne pojawiłyby się w przypadku wysyłania podatków na osobne numery rachunków.[1]

Generowanie mikrorachunku nie działa?

Wiele osób może mieć wrażenie wprowadzenia w błąd, ponieważ poszczególne strony internetowe rozpisują się na temat generowania mikrorachunków, co nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Dlaczego? Otóż strona udostępniona podatnikom przez ministerstwo finansów służy tylko i wyłącznie sprawdzaniu istniejącego już numeru rachunku. Nie ma to niczego wspólnego z generowaniem. Sprawdzać można wielokrotnie i numer rachunku będzie widoczny przez cały czas. Dlatego nie trzeba robić żadnych kopii zapasowych.

PIT z nadpłatą a mikrorachunek

W przypadku wypełniania PIT-37, jeśli pojawi się niedopłata podatku, wówczas obowiązkiem podatnika jest uregulowanie zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego. Do tej pory przelew musiał być wykonany na rachunek fiskusa. Od 2020 roku każdy podatnik posiada swoje indywidualne konto, na które kieruje niezapłacone zobowiązania z tytułu PIT, CIT oraz VAT. To wygodne rozwiązanie, ponieważ podatnicy mają tylko jedno konto, na które muszą być kierowane zobowiązania dotyczące trzech różnych podatków.

Kiedy pojawia się potrzeba skorzystania z mikrorachunku u etatowca?

Konieczność skorzystania z mikrorachunku pojawi się w momencie, kiedy:

  • Pracodawca nie rozliczył w sposób poprawny wszystkich zaliczek lub zastosowane zostały nieodpowiednie zaokrąglenia,
  • W momencie, kiedy ktoś osiągnął roczny dochód przekraczający 85 528 zł, wtedy należy rozliczyć się według stawki podatkowej 32%, a pracodawca pomimo tego wpłacał zaliczki po niższej stawce,
  • Podatnik pracował w dwóch firmach i obie podczas rozliczania brały pod uwagę kwotę wolną od podatku,
  • Osoba osiągnęła równomierny dochód przez cały rok 2019, jednak zarobkował tylko i wyłącznie w ostatnim kwartale. Wiąże się to z obniżeniem stawki podatku dochodowego z 18% na 17%. Ostatni kwartał 2019 roku był opodatkowany na podstawie stawki 17.75% w celu usprawnienia obliczeń. Jednak w przypadku wielu podatników nie będzie potrzeby dopłacania żadnej kwoty, ponieważ w większości przypadków dochodzi raczej do zwrotu podatku aniżeli dopłaty.

Spore zamieszanie pojawiło się za sprawą mikrorachunków. Podatnicy mieli wiele pytań oraz wątpliwości na temat działania usługi. Wiele stron internetowych wprowadza użytkowników w błąd pisząc o generowaniu numerów rachunków. Strona stworzona przez fiskusa jest tylko i wyłącznie po to, aby podatnik po podaniu swojego numeru NIP lub PESEL zobaczył na jakie konto ma kierować należny podatek. Rachunek został wygenerowany samodzielnie przez Urząd Skarbowy, a udostępniona strona internetowa służy tylko i wyłącznie do sprawdzenia swojego indywidualnego rachunku.

[1] https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/1448354,pit-2020-mikrorachunek-nadplata-niedoplata-zwrot-podatku.html, dostęp: 01.02.2020r.