Praca na etacie i własna działalność – jak rozliczyć się na jednym formularzu PIT?

Wbrew pozorom, pracę na etacie można pogodzić z prowadzeniem własnej działalności. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się […]

Wbrew pozorom, pracę na etacie można pogodzić z prowadzeniem własnej działalności. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na łączenie tych dwóch form zarobku, by powiększyć swoje dochody. Dużym ułatwieniem dla tych osób jest możliwość rozliczania obu rodzajów przychodów na jednym formularzu PIT.

Na jakiej deklaracji rozliczyć przychody z pracy na etacie i działalności?

Dochody, które uzyskuje się wyłącznie z pracy na etacie rozlicza się na formularzu PIT-37, który wypełnia się na podstawie formularza PIT-11 otrzymanego od pracodawcy. Natomiast w przypadku prowadzenia wyłącznie działalności gospodarczej, ze względu na formę opodatkowania rozlicza się:

  • PIT-36 – w przypadku podatku progresywnego,
  • PIT-36L – w przypadku podatku liniowego,
  • PIT-28 – w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego,
  • PIT-16A – w przypadku karty podatkowej.

Pracę na etacie i działalność gospodarczą można natomiast rozliczyć na jednej deklaracji – PIT-36. Jest to jednak możliwe jedynie w sytuacji, gdy prowadzona działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Natomiast, gdy działalność opodatkowana jest podatkiem liniowym, ryczałtem czy skalą podatkową, podatnik zmuszony jest złożyć dwie oddzielne deklaracje podatkowe.

Czy można korzystać z ulg podatkowych?

Uzyskiwanie dochodów z dwóch różnych źródeł nie wyklucza wspólnego rozliczania się z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko, dzięki czemu można skorzystać z ulg podatkowych rozliczając się na jednym formularzu PIT. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy prowadzona działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych.

Jak prawidłowo wypełnić deklarację podatkową?

Chcąc rozliczyć na jednej deklaracji podatkowej działalność gospodarczą oraz przychody uzyskane z pracy na etacie musimy sięgnąć po formularz PIT-36. W część D tego formularza wpisuje się uzyskane przychody bądź osiągniętą stratę. Należy w niej uzupełnić pozycję „należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy” oraz na “działalność wykonywaną osobiście, w tym umowy o dzieło i zlecenia”. Przedsiębiorcę z pewnością będzie interesowała także pozycja przeznaczona na pozarolniczą działalność gospodarczą. Do deklaracji należy dołączyć również załącznik – PIT/B – w którym zamieszcza się informacje na temat wysokości dochodu bądź straty z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym.[1]

Możliwość złożenia jednej deklaracji podatkowej w danym roku podatkowym z pewnością stanowi duże ułatwienie dla osób uzyskujących dochody z pracy na etacie oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Co więcej, mają oni możliwość skorzystania z ulg, dlatego nie muszą oni wybierać między możliwością skorzystania z ulg a rozliczeniem się przy użyciu jednego formularza.

[1] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ze-przychody-z-pracy-i-dzialalnosci-mozesz-rozliczyc-na-jednym-formularzu-pit, dostęp: 18.10.2019r.