Prezent od Mikołaja i skarbówka

Święta są czasem, kiedy dochodzi do obdarowywania się prezentami. Mało kto na pewno myśli wtedy racjonalnie. To czas, kiedy się […]

Święta są czasem, kiedy dochodzi do obdarowywania się prezentami. Mało kto na pewno myśli wtedy racjonalnie. To czas, kiedy się nie przelicza a wysokość ceny nie ma takiego znaczenia, jak dzieje się to na co dzień. Jednak, kiedy osoba zatrzyma się w końcu na chwilę, może zadać sobie pytanie: „Czy Urząd Skarbowy ma coś do powiedzenia w kwestii prezentów?”.  W określonych sytuacjach prezent będzie wiązał się z wypełnieniem odpowiedniego formularza pit.[1]

Prezent od bliskich osób a kwestia podatku od darowizn

W myśli ustawy o podatku od spadków i darowizn nie należy płacić podatku od otrzymanego prezentu od najbliższej osoby na święta Bożego Narodzenia (i wszelkie inne okazje również). Jednak należy pamiętać o tym, aby spełnić jeden ważny warunek – należy złożyć deklarację, zgłoszenie SD-Z2, w przeciągu sześciu miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli dnia, kiedy prezent został przez Ciebie otrzymany. W przypadku, kiedy taka deklaracja nie zostanie złożona w stosowanym czasie 6 miesięcy, wówczas nie ma podstaw do tego, aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

Co z wartością prezentu?

Oczywiście to również ma znaczenie w kwestii opodatkowania prezentu. W zależności od tego w jakim stopniu spokrewnienia pozostają osoby, wartość prezentu i kwestia opodatkowania kształtuje się na innym poziomie:

  • 9637 zł – stawka dotyczy osób z tak zwanej I grupy podatkowej obejmującej: małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbów, zięciów, synowe, rodzeństwo, ojczymów, macochy oraz teściów.
  • 7276 zł – nabywcą jest osoba, która zalicz się do grona II grupy podatkowej, dotyczącej między innymi: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
  • 4902 zł – nabywca zaliczana jest do ostatniej grupy podatkowej, czyli obejmującej wszystkich pozostałych – tych niewymienionych powyżej.

Co z obowiązkiem podatkowym? Powstanie on dopiero w momencie, kiedy wartość prezentu będzie ponad wyżej wymienione wartości dla określonych osób. Są to kwoty wolne od podatku, które po przekroczeniu oznaczają darowiznę. W perspektywie czasu zawsze dotyczy to prezentów otrzymanych od wskazanej osoby w przeciągu ostatnich 5 ostatnich lat.

Przykład

Rodzic kupił dla swojego dziecka pod choinkę laptop o wartości 8000 zł. W tej sytuacji nie trzeba korzystać ze zwolnienia z podatku, gdyż nie ma tutaj mowy o powstaniu obowiązku podatkowego. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – wartość laptopa nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku w przypadku prezentów. Jednak, jeśli w przeciągu 5 lat dziecko otrzyma prezent o wartości wyższej niż 1637 zł, wtedy należy złożyć deklarację zwalniającą z podatku SD-Z2 do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Razem z wartością laptopa będzie to wówczas oznaczało przekroczenie kwoty wolnej od podatku.

Prezenty na święta robi sobie każdy. Czasami są to naprawdę duże paczki, jednak dla wielu osób wystarczy w zupełności symboliczny podarunek. Jednak z kwestią prezentów wiążą się ogromne przepływy pieniężne. Jaką postawę w tej sytuacji zajmuje Urząd Skarbowy? Czy powinien stać na straży, czy jednak w tym przypadku powinien poczuć ducha świat i po prostu odpocząć?

[1] https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/spadki-darowizny/3580362,Prezent-od-Gwiazdora-ew-sw-Mikolaja-i-rozga-od-skarbowki-podatek-od-prezentow.html, dostęp: 16.12.2019r.