Projekt zwolnień z PIT dla młodych – na jakich zasadach i dla kogo?

Z analizy wyników badań firmy KPMG wynika, że niemalże 51% Polaków swojego PIT-a oddało do fiskusa w marcu.[1] W tym […]

Z analizy wyników badań firmy KPMG wynika, że niemalże 51% Polaków swojego PIT-a oddało do fiskusa w marcu.[1] W tym roku pozostało już niewiele czasu i wraz z 31 kwietnia kończy się czas dla płatników. Tymczasem, warto dowiedzieć się, co dokładnie zmieni się od przyszłego roku w nowych rozliczeniach. Nie każdy młody człowiek będzie mógł skorzystać z ulgi, jaką od przyszłego roku zapowiedziało Ministerstwo Finansów.

Nowy ministerialny projekt

Najnowszy pomysł Ministerstwa zakłada, że od 2020 roku pracownicy poniżej 26 roku życia otrzymają wyższy zwrot podatku z tytułu nowej ulgi przy rozliczeniu PIT. Całość ma zacząć obowiązywać względem zarobków osiągniętych od października 2019 roku. Jest jednak spore obwarowanie. Otóż będzie to ulga przysługująca tylko tym, którzy w ciągu roku zarabiają nie więcej niż 42 764 złote. To zarazem także trzeci próg finansowy – odnoszący się do każdego podatnika.

Kto z nowym programem rozliczeń PIT?

Jak wynika z szacunków Ministerstwa Finansów, niemalże 1,5 miliona podatników będzie mogło skorzystać z nowych warunków. Chodzi o osoby, które osiągają przychód ze stosunku pracy, ale nie przekroczyły jeszcze progu 26 roku życia. Warto więc podkreślić, że jeśli jesteś osobą pracującą na własny rachunek poniżej 26 roku życia i liczysz na ulgi przy wypełnianiu druków PIT, nie powinieneś się dziwić, że dla Ciebie nie zmieni się nic. Wielu jednak skorzysta.

Jak można zostawić w kieszeni przy rozliczeniach pitów?

Jak już wspominaliśmy, przy rozliczeniu PIT przez Internet czy stacjonarnie będzie można odliczyć dochody i otrzymać zwrot podatku dla kwoty nieprzekraczającej 42 764 złote rocznie. Jeśli dany płatnik będzie chciał zastosować ulgę, musi dodać i podać w całości przychody ze wszystkich źródeł. Oznacza to, że próg ustalony przez Ministerstwo jest stały i niezmienny – niezależny od liczby etatów czy zleceń.

Warto pamiętać, że osoby zarabiające więcej nie są pozbawione wsparcia całkowicie, o czym powinny pamiętać przy wypełnianiu swoich e-deklaracji w przyszłym już roku. Nadwyżka ponad próg podatkowy będzie po prostu opodatkowana zgodnie ze skalą podatkową. I tak kwota przekraczająca magiczne 42 464 złote (ale nie większa niż 85 528 złotych) to opodatkowanie na poziomie 18%. Kolejna nadwyżka powyżej kwoty 85 528 złotych to już stawka 32%.

Ile pozwoli zaoszczędzić na e-deklaracjach i drukach PIT?

Ministerstwo, przygotowując projekt, szacuje, że wypełniając zerowy PIT-37, każdy młody, który będzie zakwalifikowany do programu, będzie mógł zaoszczędzić nawet około 1600 złotych przy minimalnym wynagrodzeniu 2250 złotych brutto. Rzecz jasna największe zyski czekają na tych, którzy w trakcie wypełniania pitów będą wykazywali dochód na najwyższym poziomie preferencji – 3563,67 złotych brutto. W skali roku to zaoszczędzone nawet niemalże 3000 więcej niż do tej pory.

Źródło:

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp:29.04.2019.