Rekordowa ilość deklaracji podatkowych złożonych przez internet

Do końca okresu rozliczeniowego podatnicy mają jeszcze pół miesiąca, a już Ministerstwo Finansów poinformowało o rekordowej ilość złożonych wniosków za […]

Do końca okresu rozliczeniowego podatnicy mają jeszcze pół miesiąca, a już Ministerstwo Finansów poinformowało o rekordowej ilość złożonych wniosków za pośrednictwem internetu. 

Rozliczanie PIT przez internet

Już od wielu lat stale rośnie ilość składanych deklaracji za pomocą programów do PIT. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele dogodności dla podatników, które zachęcają do skorzystania z elektronicznej formy rozliczenia.

Od tego roku przełomową informacją dla podatników było utworzenie i udostępnienie usługi Twój e-PIT, która dodatkowo ma za zadanie skrócić do minimum czas spędzony na wypełnianie rubryk wniosku.

Dzięki tej metodzie podatnicy rozliczający się na podstawie druków PIT-37 i PIT-38, logując się do systemu podatkowego mogli skorzystać z wypełnionych już druków PIT przez Krajową Administrację Skarbową, dzięki czemu zdecydowana większość informacji została już umieszczona, a podatnik nie musi samodzielnie dokonywać obliczeń.

W tak przygotowanym formularzu rozliczeniowym zawarte były posiadane przez urząd skarbowy dane podatnika oraz uzyskane dochody, o których urząd poinformowany był przez pracodawców czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku korzystania z renty, emerytury czy zasiłków.

Dzięki temu podatnicy mogą nawet złożyć swój formularz wykonując tylko kilka kliknięć myszką. Bez wątpienia zachęciło to Polaków do korzystania z tej opcji.

Rekordowa ilość rozliczeń przez internet

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów do tej pory zostało złożonych już ponad 12 milionów złożonych deklaracji przez internet.

Warto zaznaczyć, że okres rozliczeniowy jeszcze nie dobiegł końca, a koniec miesiąca kwiecień zawsze wiąże się ze wzmożoną aktywnością podatników, którzy często czekają niemal do ostatniej chwili ze złożeniem swojego druku PIT. Oznacza to, że z pewnością jeszcze jakaś część podatników dokona rozliczenia elektronicznego.

Jak wynika z zeszłorocznego raportu w 2018 roku deklaracji e-PIT złożonych zostało 11,3 miliona.

Popularność usługi Twój e-PIT

W związku z wprowadzeniem nowego systemu podatkowego zostało wprowadzonych wiele zmian, które mają na celu w jak największym stopniu ułatwić podatnikom dokonanie obowiązku podatkowego, a zarazem zdecydowanie skrócić potrzebny na to czas.

Dzięki uzupełnieniu przez urząd danych i rozliczeń podatnicy mogą tylko dokonać drobnych zmian w swoim rozliczeniu lub zaakceptować swoje zeznanie i wysłać we wcześniejszym terminie do urzędu skarbowego. Jeżeli podatnik nie zaloguje się do usługi Twój e-PIT i nie wykona żadnych działań w związku z rozliczeniem podatkowym, jego uzupełniony wniosek zostanie złożony automatycznie 30 kwietnia, czyli ostatniego dnia okresu rozliczeniowego.

Jednak w przypadku sprawdzenia swojego druku e-PIT warto zwrócić uwagę na zawarte tam dane, które podatnicy mogą swobodnie edytować, jeśli uległy one zmianie od ostatniego złożonego do urzędu skarbowego wniosku. Oprócz tego podatnicy powinni sprawdzić czy wszystkie ulgi zostały uwzględnione w rozliczeniu oraz czy od tego roku nie przysługuje nam nowa ulga, na przykład prorodzinna.

Oprócz tego podczas sprawdzania e-PITu warto uzupełnić rubrykę związaną z przekazaniem jednego procenta podatku na organizację pożytku publicznego, którą podatnicy wybierają sami, jak również mogą zdecydować o celu szczegółowym, na przekazanie tej kwoty.

Oczywiście nowoczesny system pozwala podatnikom na dokonanie odrzucenia przygotowanego wniosku, celem wypełnienia deklaracji samodzielnie.

Korzyści e-PIT

Pomijając wygodę, którą daje nam możliwość złożenie PIT poprzez internet i nie musimy osobiście udawać się do urzędu skarbowego czy placówki pocztowej, w której często czekają na nas długie kolejki, podatnicy mogą zając się obowiązkiem podatkowym w dogodnej dla nich godzinie, a nie tylko w obowiązujących godzinach urzędowych.

Oznacza to, że nawet w nocy, jeśli jest to dla nas najlepsza godzina mamy możliwość wysłania w pełni przygotowane zeznanie.

Warto pamiętać, że programy do PIT są obsługiwane również przez urządzenia mobilne, dzięki czemu możemy dokonać obowiązku podatkowego nawet w trakcie podróży.

Dodatkowo urząd skarbowy tak na prawdę preferuje składane deklaracje elektronicznie, przez co zobowiązuje się do dokonania zwrotu podatku w ciągu 45 dni, natomiast osoby rozliczające się w sposób tradycyjny będą musieli czekać nawet do 90 dni.

Kończy się okres rozliczeniowy!

Najważniejszą informacją dla wszystkich podatników jest jednak obowiązek złożenia PIT do dnia 30 kwietnia, a co za tym idzie nierozliczeni jeszcze podatnicy mają już niewiele czasu. Aby zapobiec nałożonym przez urząd skarbowy kar warto złożyć swój wniosek wcześniej, aby nie zapomnieć lub przypadek losowy nie pokrzyżował naszych planów.

Dodatkowo składając PIT wcześniej możemy liczyć na szybszy zwrot podatku.