Rozliczanie dochodów małoletnich w PIT-36

Zdarza się, że nasze małoletnie dzieci zdobywają dochody, z których nie zawsze wiemy lub pamiętamy, aby się rozliczyć. W związku […]

Zdarza się, że nasze małoletnie dzieci zdobywają dochody, z których nie zawsze wiemy lub pamiętamy, aby się rozliczyć. W związku z tym, że nie są one jeszcze podatnikami, a od każdego dochodu należy odprowadzić podatek rodzice muszą tego dokonać, doliczając zarobki do swoich własnych za pomocą załącznika PIT/M.

Wyżej wymieniony załącznik obowiązuje wyłącznie w formularzu PIT-36, nie oznacza to jednak, że tylko dzieci przedsiębiorców rozliczających się na ogólnych zasadach muszą dokonać tego obowiązku. W przypadku gdy na przykład podatnicy zazwyczaj rozliczają się za pomocą PIT-37, czyli wykonują pracę na podstawie umowy o pracę, dzieło lub zlecenie, a ich dzieci uzyskały przychody z przykładowo pracy wakacyjnej muszą oni zmienić swój PIT na formularz PIT-36 i wypełnić odpowiedni załącznik.

W przypadku, kiedy rodzice takiego dziecka nie zdobywają żadnych dochodów również muszą oni sięgnąć po odpowiedni druk PIT i wpisać dochód zerowy, a następnie wypełnić PIT/M i złożyć do Urzędu Skarbowego.

Zarobki małoletnich, a ulga prorodzinna

Ogólnie rzecz biorąc ulga prorodzinna nie zostaje dla nas wycofana, kiedy nasze dzieci zdobywają zarobki. Może się jednak tak stać, że stracimy prawo do wykorzystywania jej podczas rozliczeń podatkowych, kiedy dziecko w skali roku zarobi więcej niż 3089 zł.

Jeżeli podczas swojej przykładowo wakacyjnej pracy uzyska dochód wynoszący 2500 tysiąca złotych rodzice nadal mogą odliczać ulgę na dziecko bez żadnych zmian, jedyne o czym muszą pamiętać, to to, aby wypełnić załącznik PIT/M, a następnie standardowo wypełniając PIT/O uwzględnić mogą ulgę prorodzinną.

Nie należy zapominać jednak, że dochód dziecka musi zostać obliczony i opodatkowany w skali całego roku, nie liczy się więc jednorazowy dochód, lecz łączna suma uzyskanych pieniędzy. Jeżeli więc oprócz pracy wakacyjnej dziecko zdobyło także według tego przykładu ponad 589zł w ciągu całego roku rodzice tracą prawo do ulgi prorodzinnej.

Do kiedy dziecko traktowane jest jako małoletnie?

Dzieci są małoletnie, kiedy nie ukończyły jeszcze 18 roku życia lub kiedy kontynuują swoją edukacje i nie mają więcej niż 25 lat. W takich przypadkach zawsze możemy odliczyć ulgę prorodzinną od wysokości swojego podatku. Także w przypadku, kiedy dziecko podejmuje pracę wakacyjną, pozostaje ono małoletnie, ponieważ legitymacja szkolna jest ważna przez cały rok, a nie tylko przez 10 miesięcy, w których uczęszcza się do szkoły, czy na uczelnię.