Rozliczanie nieruchomości w Picie

Nieruchomości od dawna są uznawane za jedną z najlepszych możliwych inwestycji, na jaką można się zdecydować. Jednak przy okazji jakiejkolwiek […]

Nieruchomości od dawna są uznawane za jedną z najlepszych możliwych inwestycji, na jaką można się zdecydować. Jednak przy okazji jakiejkolwiek inwestycji, zawsze należy pomyśleć o kwestii podatkowej. Jest ona bardzo istotna z wielu względów. W przypadku, kiedy zobowiązania względem urzędu skarbowego nie zostają dopełnione, wówczas dochodzi do wchodzenia w konflikt z prawem. A wskutek takich wykroczeń można otrzymać wysoką karę grzywny. W skrajnych przypadkach może dojść również do rozpraw sądowych lub osadzenia w więzieniu. Jednak nie ma się czym przejmować, ponieważ są to następstwa poważnych zaniedbań w przypadku regulacji zobowiązań podatkowych.[1]

Kiedy pojawia się obowiązek?

Obowiązek rozliczenia się z fiskusem ze sprzedaży mieszkania pojawia się w sytuacji, kiedy dochodzi do sprzedaży mieszkania w przeciągu 5 lat od momentu jego zakupu. W takiej sytuacji można mieć do czynienia z osobami, które uzyskują dochód z pośredniczenia i handlowania mieszkaniami. W Polsce praca jest opodatkowana, dlatego taka forma uzyskiwania przychodu również powinna. W związku z tym prawo w Polsce przewiduje takie postępowanie wobec osób, które zarabiają w ten sposób na życie. Wyznaczając okres 5 lat Urząd Skarbowy może kontrolować, kto powinien zapłacić podatek, a kto zakupił mieszkanie faktycznie dla siebie  lub swoich dzieci.

Jaka deklaracja?

Jeśli sprzedałeś mieszkanie w okresie krótszym niż 5 lat od jego zakupu, wtedy masz obowiązek złożenia deklaracji PIT-39. Czasami część osób kieruje się mylnym poglądem – nie ma potrzeby rozliczania PIT-u, jeśli środki zostały przeznaczone na zakup innego mieszkania na swój użytek lub dla swoich dzieci.

Złożenie zeznania to obowiązek

Złożenie zeznania jest obowiązkiem bez względu na wszelkie inne okoliczności. Bardzo często wiele osób nie rozumie, jaka jest intencja składania deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego. Otóż ma to na celu przedstawienie stronie państwowej, jakie dochody oraz z jakich źródeł zostały uzyskane. Złożenie zeznania nie zawsze jest równoznaczne z nałożeniem podatku. Samo składanie ma tylko i wyłącznie na celu kontrolę.

Jak liczyć okres kalendarzowy

Czasami wiele osób potrafi zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości na skutek nieuwagi oraz niekompletności swojej wiedzy. 5 lat jest odliczane od końca roku, w którym doszło do zakupu nieruchomości. Czasami sporo osób myli moment odliczania z kwestią sprzedaży samochodu – tutaj okres 5 lat liczy się od końca miesiąca, w którym doszło do zakupu pojazdu.

Składanie deklaracji PIT jest obowiązkiem każdej osoby, która uzyskała przychód w poprzednim roku podatkowym. Dlatego należy traktować to obligatoryjnie. Jeśli w Twoim interesie nie leży płacenie odsetek, które narzucił Urząd Skarbowy. Dobrze mieć na uwadze również fakt, że w skrajnych przypadkach może dojść także do pozbawienia wolności lub jej ograniczenia. Cena uchylania się od opodatkowania może być bardzo duża, dlatego warto dopilnować wszystkich swoich obowiązków w wyznaczonym przez fiskusa terminie.

[1] https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/rozliczenia/716982,Jak-rozliczyc-sprzedaz-nieruchomosci-w-rocznym-PIT.html, dostęp: 11.10.2019r.