Rozliczanie PIT przez internet

Rozliczanie PIT-ów przez internet jest czynnością naturalną dla coraz większej liczby podatników w Polsce. Polacy dostrzegają zalety jakie wynikają z […]

Rozliczanie PIT-ów przez internet jest czynnością naturalną dla coraz większej liczby podatników w Polsce. Polacy dostrzegają zalety jakie wynikają z rozwiązań online. Oczywiście jedną z największych korzyści jest przede wszystkim oszczędność czasu. Jednak nie tylko czas jest pozytywną wypadkową decydowania się na nowoczesne rozwiązania w kwestiach podatków. Jest ich zdecydowanie więcej.

Jakie są zalety rozliczania PIT przez internet

W tej kwestii można wyliczać całkiem sporo dobrego. Technologia sprawia, że ludziom żyje się łatwiej, ponieważ żmudna praca jest wykonywana przez roboty. Dokładnie tak samo jest w przypadku deklaracji podatkowych i ich rozliczania. Najczęściej podatnicy doceniają rozwiązania online między innymi ze względu na:

  • Szybkość i łatwość przekazu informacji do Urzędu Skarbowego, co wiąże się z możliwością sprawnego wypełnienia swojego zobowiązania względem fiskusa,
  • Korzystając z odpowiednich programów lub stron internetowych można uniknąć błędów, które w późniejszym czasie skutkują składaniem korekt – to z kolei wydłuża czas oczekiwania na zwrot podatku,
  • Możliwość rozliczenia PIT-u z każdego miejsca na świecie – potrzebne jest jedynie urządzenie z dostępem do internetu,
  • Archiwizacja – wszystkie swoje rozliczenia można archiwizować na chmurze danej usługi rozliczeniowej, co pozwala mieć wszystkie dokumenty w jednym miejscu, co w przypadku zagubienia tradycyjnych kopii stanowi zabezpieczenie – jeśli podatnik chce uzyskać swój PIT za dany rok, musi wówczas wnieść opłatę za każdą zeskanowaną stronę,
  • UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dowodem złożenia deklaracji podatkowej.
  • Możliwość korzystania z aplikacji do rozliczania PIT na urządzeniach mobilnych, co sprawia, że PIT można rozliczyć w drodze do pracy lub czekając w kolejce do lekarza.

Formularze w aplikacjach do rozliczania PIT

Większość druków potrzebnych do rozliczenia poszczególnych formularzy PIT można znaleźć w każdej usłudze. Oczywiście można znaleźć tam najbardziej popularne deklaracje, czyli:

  • PIT-28 – dotyczy osób, które rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  • PIT-36 – deklaracja stworzona z myślą o podatku dochodowym dla przedsiębiorców, czyli osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.
  • PIT-37 – podatnicy, którzy pracują na etacie są zobowiązani do wybrania tego druku,
  • PIT-38 – osoby trudniące się uzyskiwaniem przychodu z obracania papierami wartościowymi rozliczają swój zysk właśnie przez druk PIT-38.

Oraz wiele innych, które dotyczą już podatników na zdecydowanie mniejsza skalę niż wymienione powyżej.

Wykorzystywanie najnowszych rozwiązań informatycznych w przypadku rozliczania swoich deklaracji podatkowych przekonuje przez cały czas kolejne osoby. Podatnicy cenią sobie przede wszystkim oszczędność czasu. Swój PIT można rozliczyć chwilę przed spaniem. Wystarczy jedynie pobrać odpowiednią aplikację na swoje urządzenie mobilne i dokonać rozliczenia. Dodatkowo wszystko jest zgodne z prawem. Podatnik po rozliczeniu otrzymuje UPO, które jest dowodem złożenia PIT-a.