Składanie e-Deklaracji przez internet

Ministerstwo oferuje niezwykle wygodne rozwiązania pozwalające podatnikom i płatnikom złożyć deklarację rozliczeniową za wszelkie podatki, których obciążenia wynikają z bezpośrednich […]

Ministerstwo oferuje niezwykle wygodne rozwiązania pozwalające podatnikom i płatnikom złożyć deklarację rozliczeniową za wszelkie podatki, których obciążenia wynikają z bezpośrednich obowiązków nakładanych przez literę prawa. Chodzi m.in. o podatek PIT, VAT czy rozliczenia samych płatników składek.

Przesyłanie e-Deklaracji możliwe jest za pośrednictwem interaktywnego formularza lub specjalistycznych programów. Na stronie internetowej podatki.gov.pl udostępniony jest formularz, który w bezpośredni sposób umożliwia podatnikom i płatnikom wypełnienie, a później wysłanie gotowej deklaracji. Ważne jest to, aby pamiętać o pobraniu i zachowaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). W razie problemów jest to dowód na wywiązanie się z obowiązku rozliczenia.

Istnieje również specjalistyczne oprogramowanie, które z poziomu swojego interfejsu umożliwia dostęp do narzędzi i modułów, dzięki którym możliwa jest wysyłka deklaracji drogą elektroniczną. Cały proces jest niezwykle prosty i pozwala automatycznie podpisywać całą dokumentację.

Ministerstwo udostępnia również rozwiązania dla znacznie większej ilość deklaracji. Dzięki Uniwersalnej Bramce Dokumentów (UBD) możliwa jest wysyłka do 20 tys. dokumentów jednocześnie. Proces wygląda podobnie do wykorzystania formularza dla pojedynczych deklaracji. Jednak należy pamiętać, że przez UBD nie jest możliwe złożenie korekt. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy wykorzystać interaktywny formularz z zakładki e-Deklaracje (podatki.gov.pl).

Kto może złożyć e-Deklarację

Nie wszyscy mają możliwość skorzystania z interaktywnych i zdalnych sposobów na złożenie deklaracji i rozliczenia podatków. W większości przypadków jest to jednak dopuszczalna forma kontaktu z ministerstwem:

 • Podatnicy podatku dochodowego PIT i CIT;
 • Podatku od towaru i usług;
 • Od spadków i darowizn;
 • Od czynności cywilnoprawnych;
 • Podatku od niektórych instytucji finansowych;
 • Od gier hazardowych;
 • Podatku tonażowego;
 • Od wydobycia niektórych kopalin;
 • Płatnicy;
 • Przedsiębiorstwa w spadku.

Internetowe formularze czy wykorzystanie oprogramowania umożliwiającego złożenie deklaracji to rozwiązanie znacznie prostsze i dużo pewniejsze. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać to UPO. To podstawowe zabezpieczenia w razie sytuacji konfliktowej.

Podpisywanie e-Deklaracji

W wysyłce elektronicznych deklaracji i rozliczeń podatkowych niezwykle istotną kwestią jest prawidłowe podpisanie dokumentacji. Bez prawnego i ważnego podpisu elektronicznego nie jest możliwe przyjęcie przez ministerstwo formularzy. Sam podpis możliwy jest za pomocą:

 • Kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
 • Dzięki danym autoryzacyjnym, czyli podpisem, który zapewnia autentyczność formularzy;
 • Podpisem elektronicznym użytkownika na Portalu Podatkowych (podatki.gov.pl).

Pamiętaj! Nie każdy formularz elektroniczny ma możliwość podpisania jedynie danymi autoryzujących. Co ważne przy pełnomocnictwie również nie jest możliwe wykorzystanie tych danych jako podpisu. W takim wypadku należy skorzystać z innych form poświadczenia, które są prawnie wymagane i zostaną przyjęte przez ministerstwo.