Sprawdź jak należy się zalogować do usługi Twój e-PIT

Oczywiście nowo powstała usługa do rozliczania podatkowego cieszy się wielką popularnością ze względu na łatwy dostęp i wygodną formę rozliczenia, […]

Oczywiście nowo powstała usługa do rozliczania podatkowego cieszy się wielką popularnością ze względu na łatwy dostęp i wygodną formę rozliczenia, gdyż od tego roku osoby składające wnioski PIT-37 i PIT-38 nie tylko mają możliwość złożenia swojego wniosku podatkowego elektronicznie, czyli przy użyciu internetu, a co za tym idzie unikniemy uciążliwej wyprawy bezpośrednio do urzędu skarbowego, czy na pocztę, aby wysłać zeznanie, ale także od 15 lutego będzie na nich czekać wypełniona już przez Krajową Administrację Skarbową deklaracja.

System polega na uzyskaniu informacji od płatników, na temat wysokości uzyskanych dochodów przez podatników oraz dopasowaniu odpowiednich ulg w oparciu o posiadane już przez urząd skarbowy informacje, a następnie wypełnieniu wszelkich możliwych rubryk, niezbędnych do dokonania prawidłowego rozliczenia.

Oczywiście podatnicy posiadają możliwość edytowania i uaktualniania swoich zeznań podatkowych, również w przypadku nie posiadania odpowiednich danych przez urząd skarbowy. Rzecz jasna dla wszystkich wprowadzenie tego typu nowoczesnej formy jest korzystnie, jednak z pewnością są także osoby, które będą mogły mieć problem w trakcie pierwszej próby logowania, zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień nie posługują się komputerem, ani mobilnymi urządzeniami.

Logowanie do usługi Twój e-PIT i jak dokonać rozliczenia?

Własnie dlatego przygotowaliśmy wszelkie niezbędne informacje, które przydadzą się podczas wątpliwości, jak zrobić to prawidłowo, a cała procedura przebiegła bezproblemowo.

Usługa Twój e-PIT umożliwia dwie opcje zalogowania się do swojego indywidualnego rozliczenia rocznego. Pierwszym sposobem jest korzystanie z swoich rozliczeń PIT, a mianowicie, przy tym sposobie niezbędne będzie przygotowanie:

  1. Swojego numeru PESEL (ewentualnie w przypadku posiadania NIP oraz datę urodzenia)
  2. Kwotę uzyskanego przychodu, która została wskazana w druku PIT za 2017 rok
  3. Jedną z kwot zawartych na druku PIT-11

Drugi sposób dotyczy osób, które korzystają tak zwanego Profilu Zaufanego. Jeśli go posiadamy, podczas logowania do usługi Twój e-PIT wystarczy tylko wybrać opcję logowania za pośrednictwem Profilu Zaufanego, a następnie wprowadzić dane do logowania. Wówczas podatnicy zostaną przekierowani bezpośrednio do swojego przygotowanego wcześniej wniosku.

Czym jest Profil Zaufany i jak go założyć?

Profil Zaufany stanowi podpis elektroniczny, którym posługiwać się można podczas podpisywania wszelkich dokumentów związanych z podmiotami publicznymi. Jest to możliwe dzięki zatwierdzeniu zestawu danych.

Aby założyć taki profil należy zgłosić się bezpośrednio do placówki urzędu miejskiego, lub dokonać rejestracji za pośrednictwem internetu. Wówczas należy założyć konto na stronie profilu zaufanego, a następnie wypełnić formularz rejestracyjny. Potem już tylko wystarczy potwierdzić dane w wyznaczonym miejscu, najczęściej urzędzie miasta lub gminy.

Profil Zaufany założyć można również poprzez swój bank, w którym posiadamy rachunek, oczywiście tylko w przypadku, gdy nasza platforma bankowa oferuje opcję założenia podpisu elektronicznego. Gdy jednak jest to możliwe, tak jak w poprzednim przypadku należy wypełnić formularz, informujący o chęci posiadania profilu zaufanego oraz postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami udzielanych przez nasz bank.

Kiedy profil zaufany zakładany jest w ten sposób, logowanie do profilu zaufanego odbywa się zawsze poprzez podanie danych do logowania do konta bankowego. Profil zaufany przyda się oczywiście nie tylko w trakcie logowania się do usługi Twój e-PIT oraz wysyłania do urzędu skarbowego wypełnionej deklaracji, ale również w przypadku załatwiania innych, rozmaitych spraw urzędowych.

Jak poprawnie wysłać zeznanie podatkowe poprzez program Twój e-PIT?

Po zalogowaniu do usługi zostanie wyświetlony podatnikom wypełniony formularz podatkowy, w którym powinny zostać uwzględnione nasze uzyskane w 2018 roku przychody, ale także należne nam ulgi, jak również wskazanie 1% podatku, zgodnie z posiadanymi przez urząd skarbowy danymi z poprzednich lat.

Podatnicy powinni dokładnie sprawdzić swój wniosek, a następnie zdecydować czy:

  • zaakceptować przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe,
  • dokonać zmian na poziomie sposobu rozliczenia, jeśli jest to niezbędne, czyli przykładowo wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • dokonać zmian związanych z ulgami oraz zmianą Organu Pożytku Publicznego
  • odrzucić przygotowany wniosek, aby dokonać samodzielnego rozliczenia,
  • lub w przypadku nie zrobienie niczego, wniosek rozliczeniowy zostanie automatycznie wysłany do urzędu skarbowego 30 kwietnia, czyli ostatniego dnia na dokonanie rozliczenia rocznego.

Z opinii podatników, jak również z wielkiej popularności programu można wywnioskować, iż jest on niezwykle wygodny w użytkowaniu, a Polacy chętnie korzystają z takich form załatwiania niezbędnych spraw urzędowy. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wszelkich niezbędnych dokumentów, których nie jest wbrew pozorom wiele, z pewnością bez większych problemów dokonamy wszelkich zmian, a ostatecznie rozliczenia w łatwy sposób.

Warto pamiętać, że współczesne obowiązki rozliczeniowe są dla podatników dużo mniej uporczywe, niż kiedy nie mieli oni w ogóle opcji korzystania z elektronicznej formy rozliczenia, wszystko wypełniali ręcznie oraz mieli złożyć druku osobiście lub wysłać pocztą. Aktualnie oprócz możliwość wykonania wszystkiego z domu, dodatkowo unikamy błędów obliczeniowych, dzięki automatycznemu liczeniu wszelkich kwot przez program.

Własnie dlatego nie należy obawiać się nowoczesnych form, a korzystać z ułatwień oferowanych nam przez współczesne możliwość.