Twój e-PIT, czyli w praktyce rozliczenie PIT-37 i PIT-38 za podatnika

W 2019 roku podatnicy doczekali się przełomowej zmiany, która powinna ułatwić procedurę rozliczania się z Urzędem Skarbowym za poprzedni rok […]

W 2019 roku podatnicy doczekali się przełomowej zmiany, która powinna ułatwić procedurę rozliczania się z Urzędem Skarbowym za poprzedni rok rozliczeniowy. Takim rozwiązaniem jest program Twój e-PIT, będący propozycją przygotowaną przez Krajową Administrację Skarbową. Dzięki temu kwestie formalne, które jeszcze do niedawna spędzały sen z powiek wielu Polakom, staną się teraz zupełną formalnością.

Dla kogo program?

W myśl przygotowanych zmian, urzędnicy KAS przygotują gotowe wnioski dla podatników, którzy rozliczają się z fiskusem za pomocą formularzy PIT-37, a także PIT-38. Jest to niemal połowa wszystkich osób fizycznych, które są zobowiązane do przedstawienia zeznania ze swoich dochodów, dlatego projekt ten dotyczy milionów Polaków.

Popularność rozwiązania

Wraz z postępem cyfryzacji instytucji publicznych i wprowadzaniem kolejnych ułatwień dla podatników, rokrocznie rośnie liczba osób korzystających z możliwości wypełnienia deklaracji podatkowej za pośrednictwem Internetu. Jest to obecnie liczba dwukrotnie przewyższająca osoby, które rozliczają się w sposób tradycyjny, dostarczając do odpowiedniego urzędu formularz papierowy.

Zasady programu Twój e-PIT

W ramach przygotowanych rozwiązań, osoba fizyczna ma kilka możliwości podjęcia kroków w oparciu o przygotowane
dane:

  •  nie wykonać żadnego działania – wówczas przygotowana przez KAS propozycja zostanie uznana za obowiązującą,
  • przejrzeć przygotowany formularz, a następnie go zaakceptować,
  • dokonać zmian, w tym chociażby przekazać 1% podatku na wybraną organizację lub zaznaczyć chęć skorzystania z przysługującej ulgi,
  •  całkowicie odrzucić propozycję, a następnie rozliczyć się samodzielnie na dotychczasowych zasadach.

Zapowiedź kolejnych zmian

Już wiadomo, że na tych działaniach Ministerstwo Finansów nie zamierza poprzestać. W planach jest także dalszy rozwójprogramu Twój e-PIT o kolejne wypełnione przez urzędników formularze. Od kolejnego, 2020 roku planowane jest rozszerzenie możliwości o opcje PIT-36, a także PIT-36L.