Usługa Twój e-PIT – rewolucja w rozliczeniu PIT

Już od kilku lat wśród polskich podatników bardzo popularną formą rocznego rozliczenia podatkowego jest korzystanie z programów komputerowych, które umożliwiają […]

Już od kilku lat wśród polskich podatników bardzo popularną formą rocznego rozliczenia podatkowego jest korzystanie z programów komputerowych, które umożliwiają wypełnienie i wysłanie formularza do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu. Od tego roku jednak mamy możliwość skorzystania z jeszcze wygodniejszej opcji, jaka została przygotowana dla podatników, aby w jak największym stopniu ułatwić i usprawnić wypełnianie deklaracji podatkowych.

Dlatego też od 15 lutego bieżącego roku została udostępniona usługa Twój e-PIT, która ma niemal całkowicie odciążyć polskich podatników od uporczywego obowiązku, związanego z wypełnianiem skomplikowanych druków PIT.

Wielki sukces programu!

Jak już wiadomo ilość zeznań podatkowych złożonych przy pomocy programu Twój e-PIT przebiła wszystkie dotychczasowe rekordy. Od pojawienia się usługi na platformie internetowej podatnicy bardzo chętnie korzystali z najnowszej metody rozliczenia podatkowego, odnotowano wiele zalogowań, ale także w tak krótkim czasie złożono już bardzo wiele gotowych formularzy rozliczeniowych, co świadczy o wielkim potencjale programu Twój e-PIT.

Ministerstwo Finansów postanowiło przygotować nową, o wiele prostszą w uzupełnieniu formę rozliczenia, która już nie tylko pozwala na wysłanie druku przez internet, dzięki czemu możemy tego dokonać bez wychodzenia z domu, ale dodatkowo deklaracje podatkowe dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zlecenie i dzieło oraz posiadających dochody kapitałowe, czyli rozliczających się przy użyciu druków PIT-37 oraz PIT-38, mają być już wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową.

Jak wygląda wypełniony e-PIT?

KAS wypełniał druki podatników na podstawie otrzymanych od pracodawców PIT-11, dzięki czemu ustalone zostały uzyskane w roku podatkowym przychody podatników. Dodatkowo program uwzględnił także ulgi i odliczenia, z jakich mamy prawo skorzystać, zgodnie ze składanymi w latach poprzednich deklaracjach. Także w przypadku rozliczenia wspólnego z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko, zostało to uwzględnione.

Warto jednak pamiętać, aby dokładnie sprawdzić swoje przygotowane przez Administrację Skarbową rozliczenie, ze względu na to, że nowo powstała forma może nie być jeszcze doskonała, więc należy dokładnie sprawdzić czy wszystkie źródła dochodu zostały uwzględnione, a także czy wszystkie ulgi zostały zastosowane.

Program Twój e-PIT umożliwia podatnikom wprowadzanie zmian w przygotowanym wniosku podatkowym, dzięki czemu możemy uzupełnić ewentualne braki w zeznaniu, ale również skorzystać z takich, do których nie mieliśmy prawa skorzystania w latach poprzednich.

Dodatkowo przy pomocy programu możemy zmienić nasze dane, jeśli uległy zmianie, bez konieczności udawania się do urzędu skarbowego, jak na przykład numer konta bankowego, który zmienił się od czasu ostatniego okresu rozliczeniowego.

Nowoczesne rozliczenie podatkowe

Przede wszystkim wprowadzenie usługi Twój e-PIT znacznie ułatwia nam wypełnienie obowiązku podatkowego, dzięki czemu możemy zaoszczędzić wiele czasu. Dodatkowo funkcja ta właściwie całkowicie eliminuje możliwość spóźnienia się z dokonaniem rozliczenia, ponieważ jeśli nie zalogujemy się na swój profil podatkowy i nie wykonany w związku z rocznym rozliczeniem nic, to nasza przygotowana deklaracja zostanie automatycznie wysłana 30 kwietnia.

Warto zaznaczyć, iż zwykle wypełnianie formularzy rozliczeniowych kojarzyło się nam z długim i mozolnym uzupełnianiu rubryk, natomiast korzystając z usługi Twój e-PIT można tego dokonać wykonując jedynie kilka kliknięć myszką, co całkowicie zmienia formę rozliczenia i rozpoczyna nową epokę podatkową.

Od udostępnienia programu podatnikom zauważono bardzo duże zainteresowanie, na podstawie ilości logowań, wprowadzanych zmian, ale także została w tak krótkim czasie wysłana rekordowa liczba gotowych rozliczeń podatkowych.

Oznacza to, że wśród polaków jest wielu sympatyków nowoczesnej opcji, z której chętnie korzystają.

Czy Twój e-PIT jest przeznaczony tylko dla osób rozliczających się przy pomocy PIT-37 i PIT-38?

Obecnie taką możliwość mają jedynie podatnicy, którzy korzystają z druków PIT-37 i PIT-38, jednak już zanim pojawiła się udostępniona usługa planowano, aby w kolejnych latach rozszerzyć program o kolejne druki PIT.

W związku z tak spektakularnym osiągnięciem programu z pewnością możemy liczyć na dokonanie tego rozszerzenia już na kolejny rok rozliczeniowy. Od 2020 roku mają zostać wypełnione także druki dla przedsiębiorców, którzy dokonują rozliczeń przy zastosowaniu druków PIT-36 oraz PIT-36L, a w kolejnych latach także dla pozostałych podatników.

Warto zaznaczyć, że podobna forma rozliczania podatników w Europie dostępna jest jedynie w Hiszpanii, co oznacza, że polska usługa wprowadzona przez ministerstwo finansów, jest czołową wśród europejskich państw, tym bardziej warto skorzystać z najwygodniejszej opcji składania deklaracji podatkowej przy pomocy programu Twój e-PIT.