Wiek ma znaczenie – rozliczenia PIT Polaków w 2018 roku

Badając zachowania Polaków, nie można zapomnieć o tym niezwykle ważnym aspekcie czynności obywatelskich każdego z nas. Mowa oczywiście o rozliczeniach […]

Badając zachowania Polaków, nie można zapomnieć o tym niezwykle ważnym aspekcie czynności obywatelskich każdego z nas. Mowa oczywiście o rozliczeniach z fiskusem, które stają się już normalnością i co roku przysparzają coraz mniej problemów. Warto jednak na cały proces spojrzeć pod kątem wieku. Jak Polacy rozliczają się w zależności od tego, ile mają lat?

Rozliczenia PIT przez internet

Najczęściej rozliczamy się przez internet. To fakt. E-deklaracje stały się dla nas czymś zupełnie naturalnym. Jak wskazują autorzy raportu firmy KPMG o podatkach Polaków „aż o 13 punktów procentowych w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła liczba Polaków deklarujących złożenie rocznego zeznania podatkowego drogą internetową. Po raz kolejny jest to rekordowo wysoki wynik. Już blisko 7 na 10 Polaków wybiera ten sposób rozliczenia PIT 2018 z urzędem skarbowym. Połowa podatników mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym rozliczy się wspólnie ze współmałżonkiem”.[1]

W tym kontekście możemy także powiedzieć, że 47% Polaków rozlicza się samodzielnie, podczas gdy pozostałe 3% wszystkich podatników to osoby wypełniające druki PIT czy e-PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Wiek ma znaczenie

Co nie zaskakuje największy odsetek osób rozliczających się z fiskusem za pomocą internetu pojawia się w najmłodszych grupach podatników. Jest to:

  • 80% w przedziale do 24 roku życia,
  • 78% w przedziale 25-34,
  • 78% w przedziale 35-44.

Co ciekawe w sumie niewiele mniej osób korzysta z programów PIT online w przedziałach do 64 (74%) i do 74 (65%) roku życia. Nawet w grupie 64 lata i więcej to rozliczenia przez internet są wyżej niż wszystko inne. W tym wypadku w stosunku 47% do 46%, ale jednak. W każdej grupie najmniej osób rozlicza się drogą pocztową. Co ciekawe w przedziale wiekowym od 18 do 44 roku życia więcej osób rozlicza się pocztą, niż ma to miejsce w grupach starszych między 45 a 64 rokiem życia.

Usługa Twój e-PIT zmieniła krajobraz

Ważne miejsce w zwiększeniu poziomu korzystających z rozliczenia przez internet zajmuje usługa ministerialna Twój e-PIT. Oczywiście nie zawsze z niej korzystano, na przykład wśród osób powyżej 55 roku życia duża część korzystała z innych programów PIT przez internet, które automatycznie pobierają dane z serwisów ministerialnych, jednak ogólnie nowy program oceniany jest jako pozytywny.

Najczęściej podkreśla się właśnie plusy kompatybilności i łatwości w nawigowaniu nie tylko po serwisie, ale i programach, które same importują dane ze stron Ministerstwa Finansów. Co ważne, przy e-deklaracjach z programu ministerialnego najczęściej rozliczano PIT 37, który zajmuje aż 93% wszystkich deklaracji. To pokazuje, że reszta pitów musiała być wykonywana w innych programach, co jest mniej wygodne. Dlatego programy PIT online są przystępniejsze i wygodniejsze.

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp: 25.06.2019r.