Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, a rozliczenia PIT

Wiele osób zastanawia się, jaki status prawny mieć będą dochody uzyskiwane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to nowy, sztandarowy […]

Wiele osób zastanawia się, jaki status prawny mieć będą dochody uzyskiwane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to nowy, sztandarowy projekt rządu PIS i Ministerstwa Finansów. Zakłada on powstanie nowej, „świeckiej”, rzetelnej formy zabezpieczenia przyszłości finansowej Polaków. W jaki sposób i jak wpłynie to na nasze podatki?

Pracownicze Plany Kapitałowe a druki PIT

Wypełniając druki PIT, należy pamiętać, by zeznać wszelkie dochody, jakie w danym roku uzyskaliśmy. Wraz z pojawieniem się PPK, a więc Pracowniczych Planów Kapitałowych, będziemy mieli dodatkowy dochód, który należy odnotować w programie PIT. Jednak program, importując dane z portalu Ministerstwa Finansów, samodzielnie naliczy nam odpowiednie kwoty. A co takiego może dać samo PPK?

Podniesienie poziomu oszczędności, dywersyfikacja oszczędności – to niezwykle istotne. PPK będzie miało wpływ na potencjał i głębokość rynku kapitałowego. Ten program rząd RP traktuje priorytetowo – powiedziała Czerwińska.[1]

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Sam projekt zakłada, że konkretna część naszych dochodów oraz dochodów pracodawcy będzie trafiała na specjalne lokaty, które działać będą na zasadzie lokat bankowych. Pieniądze będą zawsze prywatne i ich wypłata nastąpi w momencie ukończenia 60 roku życia.

PPK ma za zadanie zadbać o bezpieczeństwo Polaków. Dzięki temu dobrowolnemu programowi, który sam znajdzie swoje uzasadnienie w rozliczeniach PIT, każdy będzie miał szansę odłożyć dodatkowe pieniądze na stare (starsze) lata. To rozwiązanie jest dość znane, ale niekoniecznie zostało przyjęte pozytywnie. Teraz czas na moment, gdy na dobre przekonamy się, czy nie zmieni to sposobu podatkowania.

Kiedy zaczniemy rozliczać pity z PPK?

Start całego programu zaplanowano na ten rok. Przepisy formalnie weszły w życie już 1 stycznia 2019 roku, ale pracodawcy mają czas na przygotowanie się do tego przedsięwzięcia do 1 lipca. To właśnie tego dnia ruszy pierwsza transza programu. Jak będzie wyglądała dalsza część, która pojawi się w naszych e-deklaracjach w konkretnych odstępach?

  • 1 lipca 2019 – przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 osób;
  • 1 stycznia 2020 – przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób;
  • 1 lipca 2020 – przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 49 osób;
  • 1 stycznia 2021 – pozostałe przedsiębiorstwa.

Czy można się wycofać?

Jednak, jak zapowiada Ministerstwo Finansów, będzie to program całkowicie dobrowolny. Co to oznacza? Czy oznacza to, że nie chcąc przystępować do Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie trzeba składać specjalne e-pity? Nie do końca. Jeśli pracownik nie ma zamiaru oddawać 2% swojej pensji na rzecz PPK, musi złożyć deklarację pisemną. Nie będzie jednak konsekwencji przy wypełnianiu deklaracji przez program PIT online.

Co ważne, co 4 lata deklaracja będzie wymagała odnowienia, gdyż program będzie zakładał, że pracownik zmienia zdanie. Jeśli nie odnowi deklaracji, przystąpi do programu. Istotne jest także to, że do samego programu PPK można wejść w każdym momencie, nawet po rezygnacji.

Źródło:
[1] =https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/ppk-minister-finansow-o-pracowniczych-planach-kapitalowych/pg85tc2, dostęp: 17.05.2019r.