Z konta VAT także BLIK-iem – nowinki dla podatników

Rozwój technologiczny sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na składanie PIT-ów online czy płatności podatkowe wykonujemy z aplikacji mobilnej.

Rząd chce jednak zmienić przepisy w taki sposób, by dostęp do technologii był nie tylko możliwy, ale i konieczny. Stąd pomysł wprowadzenia płatności podatków z tzw. split payement. Czym jest i jak wpłynie na podatek VAT?

PIT-y a wprowadzenie podzielonej płatności

Mechanizm podzielonej płatności ma zostać wprowadzony w przyszłym roku. Nieco więcej o nim dowiedzieć się będą musieli przedsiębiorcy. Ważny będzie bowiem w kontekście rozliczenia pit przez Internet. Niezależnie od tego, czy płatnik będzie rozliczał się za pomocą stacjonarnych możliwości czy też skorzysta z tzw. e-deklaracji, podatek VAT będzie mógł być płacony za pomocą specjalnego konta. Dlatego tzw. MPP stanowi dużą zmianę dla płatników.

Czym jest split payement w kontekście rozliczenia PIT?

Choć sam split payement nie wpłynie na rozliczenie PIT, to warto wiedzieć – zwłaszcza osobom związanym z branżami w pierwszej kolejności objętymi nowymi przepisami – czym jest mechanizm podzielonej płatności.

Otóż, w założeniach Ministerstwa Finansów, mechanizm ten będzie dotyczył transakcji pomiędzy przedsiębiorstwami na kwotę powyżej 15 tys. złotych. Związane jest to z wliczeniem wydatków do kosztów uzyskania przychodów, a więc do transakcji bezgotówkowych. MPP sprawia, że do standardowego rachunku bankowego dla firm, instytucje bankowe otworzą także specjalne konto VAT. W przypadku MPP kwota netto trafia na rachunek normalny, natomiast odliczony podatek na konto VAT.

Dodatkowe plusy konta VAT

Rzecz jasna możliwość korzystania ze środków z konta VAT jest ograniczona. Z zasady można regulować PIT-y, wszelkie zaległości względem fiskusa lub płacić dostawcom część kwoty, która związana jest z podatkiem VAT. Kwota ta również kierowana by była na specjalne konto. Inne wykorzystanie split payement i konta osobistego VAT nie będzie możliwe i ma to zapobiegać wyłudzeniom w kilku branżach. Co ważne, jeśli jednak podatnik ma zamiar skorzystać z konta i chce je wykorzystać, musi uzyskać zgodę organu, który zarządza inicjatywą, a więc od resortu finansów rządu.

Co czeka płatnika w przyszłym roku?

Split payement, którego skutki na rozliczenia PIT dopiero dokładnie poznamy, to nie jedyne nowości na nowy rok, które szykowane są przez Ministerstwo Finansów. Przede wszystkim jednak przygotować mają się branże, które będą objęte obowiązkowym MPP. Wśród nich można wymienić:

  • Branżę elektroniczną,
  • Branżę budowlaną,
  • Handel węglem,
  • Handel częściami samochodowymi.