Załączniki w PIT-38 za 2016 rok

Formularz PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które uzyskały dochód w danym roku podatkowym: ze sprzedaży papierów wartościowych, ze sprzedaży pożyczonych […]

Formularz PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które uzyskały dochód w danym roku podatkowym:

  • ze sprzedaży papierów wartościowych,
  • ze sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych
  • z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach,
  • z objęcia udziałów w spółkach,
  • jak również ze sprzedaży pochodnych instrumentów finansowych, wraz z wynikającymi z nich prawami.

 

PIT przez internet

 

Załączniki PIT-38 2016/2017

Załączników w druku PIT-38 nie jest wiele jak w innych deklaracjach. Wynika to głównie z tego, że w tym formularzu podatnicy nie mają prawa do korzystania z żadnych ulg oraz odliczeń. Warto jednak zwrócić uwagę, że zazwyczaj przychody z giełdy nie są dla Polaków jedynym źródłem zarabiania pieniędzy. Zazwyczaj wygląda to w taki sposób, że podatnik przykładowo zarabia pieniądze z pracy na rzecz płatnika i rozlicza sie za pomocą PIT-37 lub prowadzi własną działalność, z której dochody rozliczane są poprzez PIT-36, więc do tych formularzy można złożyć załącznik PIT/O, w którym uwzględnić można ulgi: prorodzinną, internetową, rehabilitacyjną, na leki, za przekazane darowizny, za opłacone składki na ZUS i wiele innych, a formularz PIT-38 jest wyłącznie dodatkowym dochodem, więc tak naprawdę podatnicy nie tracą możliwości korzystania z ulg, kiedy zaczynają zdobywać dochody z giełdy.

PIT-38 a PIT/ZG

Głównym załącznikiem, który często składany jest wraz z PIT-38 to PIT/ZG. Jest to załącznik dotyczący zdobytych przychodów z pracy poza granicą kraju. Warto pamiętać, że do każdego kraju, w którym osiągnięte zostały jakiekolwiek dochody należy złożyć osobny wniosek PIT/ZG, w którym także można uwzględnić wysokość opłaconego podatku za granicą, dzięki czemu można uniknąć podwójnego opodatkowania.

Jeśli więc podatnik uzyskał dodatkowe dochody z pracy w dwóch krajach innych niż Polska musi wypełnić dwa osobne załączniki, jeśli w trzech- trzy PIT/ZG.