Zerowy PIT dla młodych od sierpnia? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Zapowiadany przez ministerstwo finansów już od dłuższego czasu zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku życia zacznie obowiązywać od 1 […]

Zapowiadany przez ministerstwo finansów już od dłuższego czasu zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku życia zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 roku. Od tej daty naliczane składki będą pomniejszone o podatek dochodowy, jednak nie każdy pracownik będzie mógł zobaczyć pieniądze już z sierpniową wypłatą. Jak otrzymać wyższe wynagrodzenie już teraz?

Na czym polega zerowy podatek w pitach?

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 sierpnia ulga podatkowa w rozliczeniach PIT będzie dostępna „dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą. Z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników”.[1]

Oznacza to, że od zarobków, które do tej pory zawierały w sobie także podatek dochodowy, nie będzie pobierana ta składka, a co za tym idzie zarobki młodych osób składających e-PIT czy druki PIT tradycyjnie będą wyższe za okres od sierpnia do grudnia. Znajdzie do swoje odzwierciedlenie w pitach. Jednak, jak się okazuje, pieniądze nie trafią do każdego.

Rozliczenia PIT a ulga dla młodych

Bowiem projekt ministerstwa zawiera konkretne wskazania, kto ma prawo skorzystać z ulgi. Po pierwsze decyduje kryterium zarobków, a więc z ulgi dla młodych skorzystają tylko ci, którzy zarobią w skali roku nie więcej niż 85 528 złotych. To średnio około 7100 złotych brutto miesięcznie.

Po drugie jednak istotną rolę odgrywają tu także limity za okres sierpień-grudzień. W tym wypadku będzie to dokładnie 5/12 całej kwoty, a więc 35 636,67 złotych. To jednak nie oznacza, że już od sierpnia zarobki wszystkich młodych osób będą powiększone o zaliczkę na poczet podatku dochodowego wykazywanego w e-deklaracji czy tradycyjnych drukach.

Specjalne oświadczenie wymagane

Bowiem naliczanie innych składek (a raczej ich brak) będzie obowiązkowe i naturalne dopiero od 1 stycznia 2020 roku. Tymczasem dziś, by nie wprowadzać chaosu w działania urzędów oraz firm, które zatrudniają młodych ludzi, uznanie comiesięcznej pensji na wyższym poziomie będzie dobrowolne, tj. związane ze specjalnym oświadczeniem osoby młodej.

Oznacza to, że by skorzystać z comiesięcznej „pomocy rządowej”, młody pracownik musi złożyć chęć tego rodzaju działania. Wówczas począwszy od sierpnia jego pensja będzie wyższa o właśnie podatek dochodowy. To jednak nie oznacza, że inne osoby nie otrzymają świadczenia. Wręcz przeciwnie, zostanie ono ujęte przy tradycyjnym czy rozliczeniu przez internet i wówczas, przy składaniu deklaracji PIT 36 czy PIT 37 za rok 2019 będą oni mogli otrzymać zwrot nadpłaty podatku dochodowego.

Rozliczenia PIT z zerowym podatkiem dla młodych

Tak więc de facto każdy otrzyma świadczenie dopiero w przyszłym roku, jednak de jure stanie się to już w sierpniu, jeśli osoba zainteresowana będzie chciała złożyć oświadczenie. Wówczas program PIT online czy zwykłe wypełnianie druków PIT będzie miało normalny poziom zarobków.

[1] https://www.gov.pl/web/finanse/bez-pit-dla-mlodych, dostęp: 04.07.2019r.