Zmiany w PIT 2019 za rok 2018

Zasady rozliczania podatku PIT zmieniają się nieustannie – a niektóre z tych zmian są wręcz rewolucyjne. I choć często z […]

Zasady rozliczania podatku PIT zmieniają się nieustannie – a niektóre z tych zmian są wręcz rewolucyjne. I choć często z niechęcią myślimy o skomplikowanych obliczeniach, nad PIT 2019 warto się pochylić: w końcu chodzi o nasze pieniądze. Chcesz wiedzieć, jak teraz wygląda kwestia płatnych praktyk studenckich? Od jakiej kwoty od nowego roku nie trzeba będzie się rozliczać? Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie? Na te i dziesiątki innych pytań o zmiany w rozliczaniu poznasz odpowiedzi w tym artykule. Zwróć uwagę chociażby na kwotę wolną od podatku – może czekają Cię większe oszczędności, niż sądziłeś!

Do kiedy trzeba złożyć PIT za rok 2018?

Większości młodych ludzi dotyczy PIT-37, a więc deklaracja osób, które pracują na umowę o pracę bądź zlecenie. Na stronie głównej znajdziesz skróconą rozpiskę pozostałych wariantów – zajrzyj tam koniecznie, jeśli grasz na giełdzie, jesteś członkiem spółki osobowej lub wynajmujesz komuś mieszkanie. W tych przypadkach dotyczą Cię inne dokumenty.

PIT-37 za rok 2018 rozliczamy do 30 kwietnia 2019 roku.

Ciekawostką jest zmiana w terminie zwrotu nadpłaty. Urząd Skarbowy zachęca do rozliczania się drogą online – osoby, które zadeklarują swoje dochody po 15 lutego, swój zwrot uzyskają w ciągu 45 dni. W innych wypadkach, czas ten wyniesie 3 miesiące, dlatego warto zapoznać się z programami do składania e-deklaracji.

Czego nie trzeba rozliczać w PIT-37?

Zmianami na korzyść podatników jest podniesienie kwot, których nie trzeba rozliczać z Urzędem Skarbowym.

W przypadku długotrwałej choroby, klęski żywiołowej czy wypadku, jeśli zapomogę otrzymuje się z funduszu socjalnego, to nie trzeba jej rozliczać. I to bez względu na to, ile ona wyniosła. Natomiast jeśli zapomogę otrzymujemy z innego źródła, to deklaracji podlega ona tylko wtedy, gdy suma będzie wyższa niż 6 tysięcy złotych.

Bardzo ważną informacją dla studentów jest zmiana w związku z wynagrodzeniem za praktyki, na które zostają oni skierowani przez swoją uczelnie. Jeśli w trakcie takich praktyk zarobiliśmy mniej, niż łącznie 2,280 złotych, nie musimy się rozliczać. Uwaga: chodzi o kwotę za cały rok podatkowy. Niezależnie od tego, ile dostaliśmy za miesiąc pracy bądź u ilu pracodawców praktykowaliśmy, dochody z tego źródła się sumują.

Również zwycięzcy konkursów z nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi mogą się cieszyć. Nie trzeba rozliczać nagród do 2000 złotych włącznie. Co ważne – mowa o nagrodzie jednorazowej. Jeśli w ciągu roku weźmiemy udział w kilku konkursach, w każdym wygrywając 2000 złotych, to i tak nie będziemy musieli ich zgłaszać w deklaracji. Należy tu jednak podkreślić, że mowa o konkursach, nie loteriach i innych wygranych uzyskiwanych w sposób losowy.

Podniesienie opłat dla właścicieli wynajmowanych mieszkań

Ta zmiana dotyczy pośrednio każdego, kto mieszka w wynajmowanym mieszkaniu. Do tej pory wynajmujący mogli zdecydować się na odprowadzanie podatku ryczałtowego, w wysokości 8,5%, zmienia się to jednak od tego roku. Teraz, jeśli dana osoba uzyska z wynajmowania i dzierżawy przychód wyższy, niż 100 000 złotych, a rozlicza się ryczałtowo, będzie musiała zapłacić podatek wysokości 12,5%, zamiast dotychczasowych 8,5%. Ma to, między innymi, zniwelować nieuczciwą konkurencję, jaką tworzyły osoby prywatnie wynajmujące mieszkania wobec przedsiębiorców, płacących znacznie wyższy podatek.

Jak wpłynie to na ceny mieszkań? Trudno oczekiwać, że zwiększenie podatku nie odbije się na kieszeniach osób, które korzystają z wynajmowanych lokali. Warto w tej kwestii trzymać rękę na pulsie.

Kiedy PIT-37 rozliczy za Ciebie Krajowa Administracja Skarbowa?

Ta zmiana wydaje się najbardziej rewolucyjną ze wszystkich. Od 15 lutego 2019 roku zostanie uruchomiona nowa usługa: „Twój e-PIT”. Ministerstwo Finansów zakłada, że wszystkie osoby, które rozliczają się indywidualnie lub razem z małżonkiem lub małżonką, na portalu tym znajdą wypełnioną już deklarację. Dotyczy to PIT-37 i PIT-38 – jeśli wypełniasz inne zobowiązanie, wciąż musisz zrobić to samemu.