Zwolnienie ze składek ZUS dla mniejszych firm

Kontrowersyjne mogą być najnowsze decyzje rządzących odnośnie mniejszych przedsiębiorców, osiągających przychody do 12 tysięcy złotych w ciągu roku. Pomysłem na […]

Kontrowersyjne mogą być najnowsze decyzje rządzących odnośnie mniejszych przedsiębiorców, osiągających przychody do 12 tysięcy złotych w ciągu roku. Pomysłem na to, by opuścili oni tzw. szarą strefę, jest zwolnienie ich z obowiązku opłacania składek na ZUS. Na dzień dzisiejszy większą część tej grupy przedsiębiorców stanowią osoby, które wraz ze składką zdrowotną płacą ponad tysiąc złotych. Rządowy projekt zakłada zatem, że dla przychodów brutto mniejszych od 1 tysiąca złotych miesięcznie, działalność taka mogłaby pozostać nierejestrowana, w zamian za obecnie obowiązujący status działalności gospodarczej.

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy wpisywani są do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Propozycja zmian wyszła ze strony Ministerstwa Rozwoju, podczas prac nad projektem ustawy Prawo Przedsiębiorców. Główne założenia nowych przepisów wyłożone zostały na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji. Mają one przede wszystkim na celu nowelizację z grubsza 200 ustaw. Celem samego projektu jest znaczne ułatwienie startu i życia mniejszym przedsiębiorcom, a także odświeżenie dotychczasowych przepisów, które w toku wieloletnich nowelizacji zatraciły spójność. Projekt ma także na celu zaprowadzenie konkretnych rozwiązań, które mogłyby w przyszłości dać firmom większą swobodę oraz w efekcie przynieść wymierne korzyści finansowe. Jak informował wicepremier Mateusz Morawiecki: „z tytułu samej „ulgi na start” rocznie w kieszeniach przedsiębiorców zostanie docelowo 600 mln zł”.

Za i przeciw zwolnieniom VAT dla małych przedsiębiorców

Jako przykład przedsiębiorców odnoszących bardzo niskie przychody podano osoby udzielające korepetycji oraz działające w drobnym handlu. I tutaj, podobnie jak w przypadku działalności na większą skalę mamy do czynienia z działaniem regularnym, zorganizowanym, z nastawieniem na osiąganie regularnego przychodu. W rzeczywistości jednak opłacanie składek ZUS mija się z celem, szczególnie że w samym PIT wartość podatku, pomniejszona nawet o kwotę zmniejszającą podatek, równa będzie 0 zł.

Eksperci wskazują zatem, że zwolnienie ze składek VAT zmieniałoby tylko kwalifikację uzyskanych przychodów, gdzie jego źródło będzie inne zamiast firmy. W ich mniemaniu sama zmiana wcale nie będzie aż tak atrakcyjna dla adresatów. Na plus na pewno będzie wyjście z szarej strefy, na minus – nawet niewielkie przekroczenie progu 12 000 zł w skali roku, skutkować może rozliczaniem w sposób taki, jak większe firmy.

Równolegle do zmian związanych z najmniejszymi przedsiębiorcami, toczą się dyskusje i trwają prace nad ułatwieniami dla firm osiągających przychody do 60 000 zł rocznie. Dotyczy to przepisów odnoszących się do małych działalności gospodarczych. W planach jest między innymi uchwalenie jednolitego podatku, pokrywającego zobowiązania względem ZUS, NFZ i skarbówki (mowa o jednej stawce 22%) oraz zmniejszone składki ZUS. Można powiedzieć, że zaprowadzone zmiany mają na pewno pozytywny wydźwięk, jednak wprowadzane są ze zbyt dużym opóźnieniem.