Maile o PIT-28 to oszustwo

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustw. Podszywają się już nawet pod różne instytucje państwowe, np. Ministerstwo Finansów i starają […]

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustw. Podszywają się już nawet pod różne instytucje państwowe, np. Ministerstwo Finansów i starają się wyłudzić nasze środki finansowe. Wcześniej starali się wyłudzać od obywateli pieniądze poprzez kampanie phishingowe SMS, o czym informowało wcześniej Ministerstwo Finansów[1], teraz przerzucili się na maile.

Fałszywe SMS-y

Wyłudzanie danych i środków finansowych podszywając się pod instytucje państwowe staje się coraz popularniejsze. Przestępcy w ten sposób starają się przekonać swoje ofiary do otwarcia zarażonego pliku. Zanim jednak przeszli oni do wysłania maili, próbowali wyłudzić środki finansowe za pomocą kampanii phishingowej SMS.

SMS-y od oszustów sugerowały, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów bądź podmiot mu podległy. SMS-y te miały wzywać podatników do zapłaty należności z tytułu rozliczenia podatku PIT. Co więcej, zawarty w tych wiadomościach link sugerował, że strona, na której mają być wykonywane płatności należy do domeny GOV. Warto jest więc zachować czujność i nie wykonywać żadnych przelewów i nie otwierać żadnych podejrzanych linków i skontaktować się z właściwym Urzędem Skarbowym, aby dowiedzieć się, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Oszustwo na PIT-28

Tym razem CERT, czyli zespół reagowania na incydenty, ostrzega przed e-mailami podszywającymi się pod Ministerstwo Finansów. Przestępcy rozsyłają e-maile, które zawierają załącznik w postaci pliku z rozszerzeniem .pdf, który ma być rzekomo Urzędowym Poświadczeniem Odbioru. W rzeczywistości zawiera on skrypt, który umożliwia przestępcom uzyskanie dostępu do naszego komputera. Następnie na komputerze jest instalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwia kradzież dostępu do kont bankowych.

Warto więc podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym zachować szczególną uwagę, aby nie wpędzić się w kłopoty. Co prawda w Polsce większość osób rozlicza się przy pomocy deklaracji PIT-37, nie PIT-28, jednak podczas składania deklaracji podatkowej warto zachować ostrożność i nie otwierać żadnych podejrzanych e-maili, które trafią na naszą skrzynkę mailową. W razie wszelkich wątpliwości najlepiej jest skontaktować się z właściwym Urzędem Skarbowym w celu wyjaśnienia sprawy. Czynność ta nie zajmie nam zbyt wiele czasu, a dzięki temu unikniemy oszustwa i wszelkich nieprzyjemności z nim związanych.

[1] https://www.gov.pl/web/finanse/uwaga-na-probe-wyludzenia-srodkow-finansowych, dostęp: 10.02.2020r.