Ministerstwo Finansów przedstawiło tytuły wpłat na mikrorachunek

Mikrorachunki zostały wprowadzone stosunkowo niedawno, ponieważ obowiązują one od 1 stycznia 2020 roku. Wiadomo, że należy na nie wpłacać należności […]

Mikrorachunki zostały wprowadzone stosunkowo niedawno, ponieważ obowiązują one od 1 stycznia 2020 roku. Wiadomo, że należy na nie wpłacać należności z tytułu VAT, PIT i CIT. Mimo wszystko wielu podatników miało wątpliwości, co właściwie należy wpłacać na owe rachunki. W odpowiedzi na ich wątpliwości Ministerstwo Finansów przygotowało wykaz rodzajów podatków, opłat i nieopodatkowanych należności, które należy rozliczać właśnie przez mikrorachunek. W wykazie znajdują się również tytuły, które są niezbędne przy dokonywaniu płatności.

31 stycznia 2020 roku Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, który określa szczegółowy wykaz wszelkiego rodzaju należności, które należy rozliczać właśnie przy pomocy mikrorachunku podatkowego. Wykaz zawiera również listę symboli, które potrzebne są do prawidłowego zaadresowania płatności. Ma to usprawnić dokonywanie wpłat oraz ograniczyć niebezpieczeństwo popełnienia błędu przy adresowaniu płatności.[1]

Jak prawidłowo dokonać wpłaty na mikrorachunek podatkowy?

Dokonując wpłaty na mikrorachunek podatkowy powinno się mieć na uwadze przede wszystkim numer konta na które dokonujemy wpłaty oraz tytuł przelewu. Numer mikrorachunku możemy poznać w Urzędzie Skarbowym lub w Generatorze mikrorachunku podatkowego przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Nazwa narzędzia do sprawdzania naszego mikrorachunku może być nieco myląca, ponieważ numery indywidualnych rachunków zostały już ustalone, więc na stronie Ministerstwa można jedynie sprawdzić dany numer, a nie jak błędnie wskazuje nazwa utworzyć numer konta na który mamy się rozliczać. Prawidłowy tytuł przelewu możemy natomiast znaleźć we wcześniej wspomnianym wykazie przygotowanym przez Ministerstwo Finansów.

Czy wpłata zawsze trafi na cel, który zawrzemy w tytule przelewu?

Wbrew pozorom, wpłata, którą uiścimy na mikrorachunek podatkowy będzie rozliczana zgodnie z tytułem przelewu. Jeśli podatnik będzie miał jakieś zaległości podatkowe, wpłata ta w pierwszej kolejności zostanie właśnie zaliczona na poczet tych zaległości. Natomiast w przypadku, gdy tytuł przelewu nie zostanie określony, kwota wpłacona na mikrorachunek zostanie przeznaczona na zobowiązania podatnika o najstarszym terminie płatności.

Mimo iż mikrorachunki obowiązują od 1 stycznia 2020 roku, wciąż budziły one wiele wątpliwości u podatników. Szkoda, że Ministerstwo Finansów mając świadomość wątpliwości i problemów związanych właśnie z nimi, dopiero 31 stycznia 2020 roku przygotowało odpowiedni wykaz tytułów przelewów oraz rozliczeń których należy dokonać poprzez mikrorachunek podatkowy.

[1] https://www.pit.pl/aktualnosci/adresowanie-wplat-na-mikrorachunek-mf-przedstawilo-wykaz-symboli-tytulow-platnosci-976535, dostęp: 07.02.2020r.